آمار

تعداد نشریات12
تعداد شماره‌ها150
تعداد مقالات1,319
تعداد مشاهده مقاله561,695
تعداد دریافت فایل اصل مقاله318,383

آشنایی با نشریات

 

 آشنایی با نشریات دانشگاه ادیان و مذاهب قم

 دانشگاه ادیان و مذاهب در حال حاضر شش نشریه علمی پژوهشی و 4 نشریه علمی- تخصصی دارد. مدیر مسئول تمام این نشریات حجت‌الاسلام والمسلمین آقای سید ابوالحسن نواب، ریاست دانشگاه، هستند و حوزه فعالیت تمام آنها به نوعی مرتبط با ادیان و مذاهب است. نشریات مذکور به شرح ذیل است:

   نشریه Religious Inquiries

 تنها نشریه انگلیسی ‌زبان دانشگاه ادیان و مذاهب که به سردبیری دکتر محسن جوادی از سال 2012 شروع به فعالیت کرده و دارای رتبه علمی‌پژوهشی است و در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC نیز نمایه می‌شود. این نشریه از تحقیقات پژوهشگران خارجی نیز استقبال کرده و در هر شماره تقریباً حداقل نصف مقالات خود را با ایشان اختصاص می‌دهد. زمینه فعالیت آن عبارت است از:

مطالعات دینی، مطالعات تطبیقی الاهیات اسلامی و الهیات غربی، عرفان، و اخلاق 

 هفت آسمان

 دو فصل‌نامه هفت آسمان، نخستین مجله فارسی‌زبان در زمینه ادیان و مذاهب است که از سال 1378 آغاز به کار کرده است داشتن نگاهی عالمانه و به دور از تعصب و پیش داوری, و استفاده از چهر های برجسته حوزه دین پژوهی و انعکاس اندیشه های صاحب نظران در این قلمرو از ویژگی های عدول ناشدنی این فصلنامه است. در حال حاضر دارای رتبه علمی‌تخصصی است و به سردبیری دکتر محمد جاودان منتشر می‌شود.

 پژوهش‌نامه مذاهب اسلامی

 این نشریه نیز از سال 1390 فعالیت خود را آغاز کرده و دارای رتبه علمی‌پژوهشی است. سردبیر این نشریه، در حال حاضر، دکتر علی اله بداشتی هستند و در ISC نمایه می‌شود. این مجله در زمینه مطالعات مذاهب اسلامی است و حوزه‌های زیر را شامل می‌شود:

 •    مذاهب کلامی اسلام، اعم از مذاهب کلامی شیعی و سنی

 •    مذاهب فقهی اسلامی، اعم از فرق اسلامی

 •    سلسله‌های تصوف و عرفان

 •    مطالعات تطبیقی در عرصه‌های مذکور و نظریات تحلیلی در این زمینه

 پژوهش‌های ادیانی

 این نشریه علمی‌تخصصی از دیگر نشریات دانشگاه است که از سال 1392 فعالیت خود را آغاز کرده و در حال حاضر دکتر سید حسن اسلامی اردکانی سردبیری آن را به عهده دارد. پژوهش‌های ادیانی نشریه‌ای در زمینه مطالعات ادیان است. قلمرو مسائل این نشریه، مطالعات ادیانی است که حوزه‌های زیر را شامل می‌شود:

 -    تاریخ ادیان؛ بررسی ماهیت، ظهور، رشد و بالندگی، تطورات و حتی گاه افول ادیان و عرضه نظریات و تحلیل‌های علمی در این زمینه؛

 -    جغرافیای تاریخی ادیان؛ نگاه محققانه به محدودة جغرافیایی ادیان در طول تاریخ و قبض و بسط آنها در نواحی مختلف عالم؛

 -    منابع حجیت در ادیان؛ بررسی تحلیلی و نقد متون مقدس ادیان و منبع‌شناسی آموزه‌ها، آداب و رسوم، اخلاق و حتی شعائر ادیان.

 -    اعتقادات؛ بررسی، تحلیل و نقد آموزه‌های اعتقادی ادیان در شاخه‌های مبدأ‌شناسی، غایت‌شناسی، جهان‌شناسی، انسان‌شناسی، فرجام‌شناسی و ... .

 -    شعائر، احکام و اخلاقیات؛ بررسی تحلیلی و نظریه‌پردازی در ریشة شعائر دینی، تبیین ملاکات احکام عملی و نیز تبیین نظام اخلاقی.

 -    مطالعات تطبیقی در عرصه‌های فوق و ارائه نظریات تحلیلی در این زمینه.

 شیعه‌پژوهی

 فصل‌نامه شیعه‌پژوهی نشریه دیگری است که از سال 1393 فعالیت خود را در زمینه کلام، تاریخ و فرق تشیع آغاز کرده است. در حال حاضر، آقای دکتر محمدحسن نادم سردبیری آن را به عهده دارند. بر اساس مصوبه شماره 214جلسه شورای اعطای مجوزها و امتیازهای علمی وابسته به شورای عالی حوزه‌های علمیه مورخ 15/10/95 فصل‌نامه شیعه‌پژوهی از شماره سوم حائز رتبه علمی‌ـ پژوهشی گردید و این فصل‌نامه در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) نمایه شده است.

  پژوهش‌نامه امامیه

 نشریه پژوهشنامه امامیه با سردبیری دکتر اسحاق طاهری منتشر می‌شود و دارای رتبه علمی‌پژوهشی است که در ISC نیز نمایه می‌شود.

  •   حوزه‌های مطالعاتی نشریه عبارت است از:

 -    تاریخ شیعه امامیه: بررسی و تحلیل ماهیت، ظهور، رشد و بالندگی و تطورات تاریخی شیعه امامیه در عرصه‌های تاریخی، معرفتی و نیز مظاهر تمدنی آن.

 -    جغرافیای تاریخی شیعه امامیه: بررسی محدوده جغرافیای شیعه امامیه در طول تاریخ و قبض و بسط آن در نواحی مختلف عالم.

 -    اعتقادات: بررسی و تحلیل آموزه‌های اعتقادی شیعه امامیه در گستره عام آن در عرصه‌های توحید، نبوت، امامت، جهان‌شناسی، انسان‌شناسی، فرجام‌شناسی و ... .

 -    شعائر، احکام، اخلاقیات و آموزه‌های معنوی شیعه امامیه.

 -    مطالعه تطبیقی در عرصه‌های ذکر شده و ارائه نظریات تحلیلی در این زمینه.

   پژوهش‌نامه مطالعات تطبیقی مذاهب فقهی

 این نشریه با رتبه علمی‌تخصصی و با سردبیری دکتر محمد رسول آهنگران در زمینه فقه و اجتهاد، مبانی و اصول استنباط، مبانی رجالی و حدیث‌شناسی، تاریخ تطور مکاتب و مناهج اجتهادی، روش‌ها و اصول استنباط، افکار و اندیشه‌های اجتهادی فقهای بزرگ مذاهب فقهی فعالیت می‌کند.